Moxa

Trocha teórie z Číny.

Teplo je životne dôležité. Nedostatok tepla može byť smrteľný. Smrť je vlastne chlad. Či telo zomrie, zavisí na jeho yangovej energii, alebo telesnom teple. Číňania vedeli veľmi presne,  čo robiť, keď niekto strácal životné teplo. Stimulovali vtedy teplom špeciálne akupunktúrne body ktoré energie vyrovnávali. Všedci vieme, že pri niektorých bolestiach je tlak na takéto miesto príjemný, inokedy nepríjemný. Podobne je to s teplom a chladom. Toto poznanie tvorí základ rozhodnutia pri terapii.
Existuje stará čínska technika vyrovnávania nedostatkových a prebytkových energii. Volá sa moxovanie. Je to práca s teplom nad akupunktúrnym bodom. Materiál na ohrev sa používa bylinka zvaná Palina. Táto bylina má pri správnom určení ošetrovaných bodov mimoriadne liečivý účinok. Veľmi často sa spomína bod 36 dráhy žalúdka ktorého prehrievanie ochraňuje pred mnohými infekčnými chorobamia a udržuje ľudí zdravých.
Pár príkladov účinnosti moxy:
-prehrievaním kože sa uvoľňuju látky, ktoré majú vplyv na systém telových          

tekutín, centrálnú nervovú sústavu, cez ktorú sa pozitívne ovplyvňujú narušené 

funkcie organizmu
-pôsobenie tepla na presne určené body má vplyv na systém bunkovej výstelky   

ciev a dutín, zvyšovanie imunity a
podporenie obranného systému organizmu
- obnovuje sa nervová regulácia v organizme
- cievny systém reaguje zúžením a následne rozšírením ciev, spomalením pulzu

a ovplyvnením krvného tlaku
- zrýchľuje sa vylučovanie žlče a ovplyvňuje pohyb čreva,
- zlepšuje sa množstvo krvotvorných a lymfotvorných látok

Nemožno vymenovať všetký liečebné účinky, ale nezanedbateľný je aj vplyv dymu palinového vlákna, ktorý má antibakteriálný účinok pri zápalových procesoch. Tlením vznikajú infračervené lúče, pričom teplota v ohnisku horenia je asi 800 stupňov Celzia.